abacus-1069213_960_720

Vuoden 2018 matematiikan päivät järjestetään Joensuussa Itä-Suomen yliopiston fysiikan ja matematiikan laitoksella 4.–5.1.2018.

Matematiikan päivät on Suomen Matemaattisen yhdistyksen joka toinen vuosi järjestämä Suomen matematiikan tutkimuksen ja opetuksen katselmus. Vuoden 2018 kokous Joensuussa järjestetään yhteistyössä Euroopan Matemaattisen Yhdistyksen (European Mathematical Society, EMS) ja Euroopan Matemaattisen ja Teoreettisen Biologian Yhdistyksen (European Society of Mathematical and Theoretical Biology, ESMTB) kanssa. Matematiikan päivät 2018 tulee olemaan osa EMS Joint Mathematical Weekends -sarjaa http://www.euro-math-soc.eu/ems-joint-mathematical-weekends

Matematiikan päivät tulee toimimaan myös kickoff -tapahtumana Euroopan laajuiselle EMS:n matemaattisen biologian teemavuodelle, Year of Mathematical Biology 2018, http://www.euro-math-soc.eu/year-mathematical-biology-2018

Kokoukseen on tulossa pääpuhujina Odo Diekmann (Universiteit Utrecht), Anne-Maria Ernvall-Hytönen (Åbo Akademi), Pauliina Ilmonen (Aalto-yliopisto), Jarkko Kari (Turun yliopisto), Benoît Perthame (Laboratoire Jacques-Louis Lions, Sorbonne Université) ja Brett Wick (Washington University – St. Louis). Lisäksi kokousohjelmaan kuuluu 30 sessiota eri matematiikan osa-alueilta. Kokouksen tieteelliseen järjestelytoimikuntaan kuuluvat Mats Gyllenberg (Helsingin yliopisto), Camilla Hollanti (Aalto-yliopisto), Iiro Honkala (Turun yliopisto), Risto Korhonen (Itä-Suomen yliopisto) ja Eero Saksman (Helsingin yliopisto). Matematiikan päivät 2018 tulee avaamaan EMS:n puheenjohtaja Pavel Exner.

Tapahtuman verkkosivut: http://www.uef.fi/web/matematiikanpaivat2018